Zalety palenia białej szałwii. Oto, na co pomaga

Biała szałwia, roślina żyjąca w warunkach naturalnych głównie w stanie Kalifornia (USA), jest znana i używana od wieków w medycynie naturalnej i jako wspomożenie rdzennych rytuałów. Jest spokrewniona z miętą, a jej potoczna nazwa wynika z charakterystycznych, białych, lekko srebrnych włosków, pokrywających jej zielone liście. Z kolei łacińska nazwa – salvia apiana – odnosi się do słodkich kwiatów i uwielbiających je owadów; apiana to po prostu pszczoła.Jakie są zatem zalety rytualnego palenia szałwii i na co pomaga?

Biała szałwia w kulturze i historii

Dlaczego tak ufamy w zdrowotną moc i działanie ziół we współczesnych czasach, kiedy medycyna i farmacja są już tak rozwinięte? Dlatego, że te same nauki budowane są na kanwie setek lat doświadczania dobrodziejstw natury przez naszych przodków. Jako pierwsi wiedzę o wykorzystaniu każdej części białej szałwii gromadzili i praktykowali rdzenni Indianie, zamieszkujący kalifornijskie wybrzeże Pacyfiku, czyli ekosystem spełniający wymagania tzw. „białego wieszcza”. Obecnie praktykuje się z reguły tylko okadzanie pomieszczeń, a sama szałwia tej odmiany jest traktowana po prostu jako kadzidło, lecz warto zwrócić uwagę, iż jej magiczny charakter, w który wierzono niegdyś, to po prostu właściwości rośliny wpływające pozytywnie na nasz organizm.

Zdrowotne właściwości białej szałwii

Tak naprawdę wszystko: nasiona, łodygi, liście i kwiaty szałwii można z powodzeniem wykorzystać w formie żywności, amuletu czy kadzidła. Najpopularniejsze obecnie w Europie jest okadzanie pomieszczeń, całych budynków lub ludzi. Wykorzystuje się do tego wiązanki z łodyg z liśćmi, które, żarząc się, wydzielają gęsty, biały dym o sakralnym aromacie. Szałwia nie tylko rozniesie po mieszkaniu egzotyczną, relaksującą woń – ma też potwierdzone wieloma badaniami działanie antybakteryjne i antyseptyczne, co pozwala nie tylko w przenośni, ale także dosłownie oczyścić nasze otoczenie i organizm. Od kreatywności zależy, w jaki sposób wykorzystamy tę niezwykłą roślinę. Dla rdzennych plemion była i jest ziołem leczniczym, wykorzystywaną do zwalczania chorób bakteryjnych, układu oddechowego, pokarmowego, a także jako pomoc dla medytacji, dla tych dbających o zdrowie ducha.

O czym należy pamiętać podczas palenia szałwii

Nie możemy nigdy zapomnieć o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na bardzo intensywny aromat, na szałwię, a w szczególności na jej dym powinny uważać osoby ze skłonnością do migreny, a także astmatycy itp. Przyjmuje się, że przed rytuałem okadzania białą szałwią wszystkie okna powinny być szczelnie zamknięte, lecz po rozprowadzeniu gęstego, ciężkiego dymu dobrze jest przewietrzyć pomieszczenia. Zbyt długotrwała inhalacja szałwią może powodować nudności lub bóle głowy, dlatego trzeba zawsze słuchać tego, co podpowiada organizm.

Biała szałwia jest ogólnodostępna w sklepach internetowych, zielarskich, gdzie można zaopatrzyć się w odpowiednią „miotełkę” białego wieszcza i zacząć swoją przygodę z tym wyjątkowym ziołem. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, biała szałwia może być prostą radą na poprawę jakości życia we współczesnym świecie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine − one =